دهان و دندان

دهان و دندان

دهان و دندان

داشتن دندان‌ های مرتب، سفید و زیبا می‌تواند لبخند را چندین برابر دلنشین‌تر کند و جذابیت بیشتری به چهره فرد ببخشد، اما نبودن حتی یک دندان در دهان می‌تواند عوارض جانبی مختلفی به همراه داشته باشد که احتمال ابتلا به بیماری‌ها و اختلالات گوارشی و بروز چین و چروک در ناحیه فوقانی صورت از جمله مهم‌ترین‌ آنهاست.

در گذشته، دندان‌ های سالم را نشان‌دهنده سلامت افراد دانسته و از دست دادن دندان‌ ها ناراحت‌کننده و بی‌دندانی را نشانه بیماری می‌دانستند. در گذشته، معمولا بیماری‌ها یا سوءتغذیه منجر به آسیب‌های دندانی و در نهایت از دست رفتن دندان‌ها می‌شد اما امروزه رژیم غذایی بد و بیماری‌های لثه و پوسیدگی، عامل این مشکل است.

کاشت دندان مصنوعی، بعد از علم جراحی دهان و دندان ، جزء قدیمی‌ترین روش‌های دندان پزشکی است. استفاده از ایمپلنت‌هایی به فرم ریشه‌ای قدمتی ۱۰۰۰ ساله دارند.

۴۰۰۰ سال پیش در چین باستان از بامبو برای جایگزینی دندان از دست رفته و ۲۰۰۰ سال پیش در مصر باستان از فلزات گران بها برای این منظور استفاده می‌کرده‌اند و در بعضی از مومیایی‌های یافت شده در مصر دندان پیوند شده انسان یافت شده‌است که خود گواهی برای قدمت استفاده از ایمپلنت‌های دندانی از سالیان دور می‌باشد.

دندان درد یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در تمام دنیا و اصلی‌ترین دلیل مراجعه افراد به دندانپزشک، است. درد دندان یکی از مشکلاتی است که معمولاً به دلیل اهمال و غفلت در بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود. وجود درد در یک یا چند دندان، معمولاً علامت وجود مشکل، در دندان‌ها (پوسیدگی، شکستگی و …) یا لثه‌ها (عفونت لثه و …) است.

درمان دندان درد به میزان قابل توجهی به شدت درد دندان و علت ایجاد آن بستگی دارد. درمان دندان درد می‌تواند شامل روش‌هایی متداولی نظیر پر کردن دندان، عصب کشی و یا بریج کردن دندان (dental bridge)و یا درمان‌های پیشرفته نظیر انواع جراحی لثه باشد.

امروزه تقریبا هر فرد بزرگسالی به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهد و اگر دندان خود را از دست داده باشد، به فکر کاشت دندان است و یکی از گزینه‌های کاشت دندان، ایمپلنت دندان (ِDental implant) است.

از دیگر دلایل مراجعه افراد به دندانپزشک، انجام درمان‌های زیبایی و ترمیمی است و متداول‌ترین این درمان‌ها، اصلاح طرح لبخند می‌باشد.