گردشگری پزشکی در ایران

گردشگری پزشکی در ایران

گردشگری پزشکی در ایران

اگرچه از زمان‌هاي بسیار دور همواره گردشگران و اقوام مختلف براي درمان از آب هاي طبیعی ایران، به ایران سفر می کردند اما گردشگری سلامت به شیوه کنونی تاریخچه کوتاهی در ایران دارد. درحقیقت براي اولین بار درسال ۱۳۸۲ توریسم درمانی به شیوه کنونی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفت و به دنبال آن در سال ۱۳۸۳ پس ازتاسیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگري به صورت مستقل مورد توجه بیشتري قرار گرفت و براي توسعه آن برنامه ریزي‌هاي صورت گرفت.

موقعیت خاص جغرافیایی ایران در منطقه و وجود امنیت بیشتر در مقایسه با دیگر کشورهاي منطقه و آب و هواي متفاوت و آب گرم‌هاي متفاوت در نقاط مختلف کشور، همچنین وجود پزشکان مجرب و کادر بیمارستانی متخصص همگی باعث شده است تا ایران از مزیت‌هاي مناسبی در حوزه توریسم سلامت در منطقه برخوردار باشد.

وجود آب‌های گرم معدنی با خواص درمانی متنوع در نقاط مختلف کشور و وجود سواحل حاوی لجن‌های درمانی، مناطق کوهستانی با هوای پاک، طبیعت بکر با چشم‌اندازهای زیبا و نیز اماکن فرهنگی و تاریخی و تنوع آب وهوایی در نقاط مختلف ایران باعث شده تا این کشور به مقصدی مناسب برای گردشگری با اهداف درمانی تبدیل شود.

گردشگران سلامت ورودي به ایران بیشتر از کشورهاي آذربایجان،عراق،ترکمنستان،افغانستان،کویت،سوریه،لبنان،بحرین، عربستان و ترکیه هستند. ایران طی یک دهه گذشته پیشرفتی در ۲۰الی ۲۵حدود درصد در حوزه توریسم سلامت داشته .است

وجود مراكز تشخيصی و درمانی و بيمارستانهای مجهز و پيشرفته، پزشکان زبده ومتخصص، جراحان و تيم‌های درمانی ورزیده، انجام انواع اعمال جراحی فوق تخصصی از قبيل جراحي‌های قلب و عروق، مغز واعصاب، پيوند قلب، كليه، مغز استخوان، جراحي‌های ترميمی پوست و زیبایی، انواع خدمات دندانپزشکی و خدمات پيشرفته تشخيصی و پاراكلينيکی با كيفيتی برابر با استانداردهای جهانی و هزینه‌های به مراتب كمتر از سایر كشورهای توسعه یافته، بستر مناسبی را جهت ایجاد و توسعه حوزه توریسم درمانی در كشور فراهم نموده است. توفيقات چشمگير متخصصين علوم پزشکی كشور در برخی رشته‌ها نظير كشت سلولهای بنيادی، توليد واكسن، درمانهای ناباروری و… ایران را جزء كشورهای برتر و صاحب نام دنيا در این زمينه قرار داده است.

زمان و سرعت خدمات، کیفیت بالا و قیمت مناسب خدمات بهداشتی و درمانی در ایران، اصلی ترین دلیل سفر گردشگران خارجی به ایران است که در کنار پیشرفتهای علمی و پزشکی جایگاه توریسم درمانی ایران را در منطقه ارتقاء می‌دهد.