جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)

جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)

جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)

جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، یک نوع جراحی زیبایی است که هدف آن تغییر سایز، شکل و مکان گوش‌ها است. گوش‌ها یکی از اعضای بدن هستند که افراد نمی‌توانند آن‌ها را از معرض دید دیگران پنهان کنند. وجود موی بلند گاهی اوقات می‌تواند گوش برجسته را بپوشاند، اما این موضوع نیز یک مسئله موقتی است.

جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، معمولا برای هر دو گوش انجام می‌شود که بتواند تقارن بیشتری ایجاد کند. به طور طبیعی لاله گوش و جمجمه باید زاویه ۱۰ تا ۱۵ درجه را تشکیل دهند و در بعضی افراد بدلیل نقص‌های مادرزادی این زاویه بیش از حد طبیعی است و ظاهری ناموزون را ایجاد می‌کند .

جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، علاوه بر برطرف کردن نقص‌های مادرزادی گوش به منظور بازسازی شکل ظاهری گوش نیز انجام می‌شود .

گوش‌هایی که بیش از حد طبیعی برجسته هستند و اصطلاحا به آنها گوش‌های خفاشی یا بلبله گوش می‌گویند.گوش‌هایی که با هم تقارن ندارند، افرادی که گوش آنها در اثر یک حادثه مانند ضربه خوردن ،سوختگی یا کنده شدن دچار نقص شده است یا به دلیل استفاده از گوشواره‌های سنگین، گوش آنها پاره شده است و.افرادی که به طور مادرزادی، تشکیل لاله گوش در آنها صورت نگرفته است و علاوه بر مشکلات ظاهری دچار مشکلات شنوایی هستند، کانیدای مناسب جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، می‌باشند.

اگر گوش دچار عارضه مادرزادی باشد بهتر است جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، در سنین کودکی (بعد از شش سالگی که سن ورود به مدرسه است )انجام شود زیرا ممکن است به دلیل برخی مشکلاتی که در جامعه وجود دارد توسط بچه‌های دیگر مورد تمسخر واقع شود. در این سن گوش‌ها به اندازه کافی رشد کرده‌اند و برای جراحی مناسب است .

کودکانی که می‌خواهند جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، انجام دهند باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • کودکانی که سالم هستند و هیچ گونه بیماری تحدید کننده یا عفونت های درمان نشده در گوش خود نداشته باشند
  • حداقل ۵ سال سن داشته باشند یا اینکه عضروف گوش آنها به اندازه ی کافی برای جراحی رشد کرده باشد

نوجوانان و بزرگسالانی که می خواهند جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، انجام دهند باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • سالم باشند و هیچ گونه بیماری تهدید کننده یا شرایطی که روند بهبود را مختل کند نداشته باشند.
  • سیگاری نباشند

جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)، با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. برش‌های جراحی زیبایی گوش (Otoplasty)،  در چین پشت گوش انجام می‌شوند. زخم ترمیم می‌یابد و به شکل خط باریکی درمی‌آید که به سختی می‌توان آن را دید.

جراحی‌های زیبایی (Cosmetic Surgery)