جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

لیفت صورت

لیفت صورت نوعی جراحی زیبایی است که جهت کاهش علایم ناشی از افزایش سن از قبیل شل شدگی پوست و چین و چروک مورد استفاده دارد.

پوست یکی از حساس ترین قسمت های ظاهری بدن می‌باشد و بهره‌مند بودن از یک پوست زیبا و لطیف، بدون شک با ارزشمندترین قسمت ظاهری فرد محسوب می‌شود. شادابی و جوانی پوست به دلیل وجود پروتئین‌های داخل پوستی مانند کلاژن است که توسط سلول‌های فیبروبلاست تولید و ترشح می‌شوند. در کودکی، پوست قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و زیر پوست سطح وسیعی از چربی وجود دارد. با افزایش سن، تعداد این سلول‌ها به شدت در لایه‌های پوستی کاهش و به علت ترشح نشدن پروتئین‌های لازم برای طراوت پوست، قابلیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد و چربی زیر پوستی کم می‌شود و به تدریج در پوست یک حالت جمع‌شدگی همراه با چین و چروک ایجاد می‌شود که ظاهر پوست را تغییر می‌دهد، بافت اطراف چشم و فک پایین شل می‌شود و موجب می‌شود که چهره حالت نگران، خسته و اخمو پیدا کند. عواملی مانند کاهش وزن، استرس‌های زندگی روزمره، در معرض آفتاب بودن، استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی، در روند ایجاد تغییرات در چهره اثرگذار می‌باشند.

رفع چین و چروک و افتادگی پوست تاثیر قابل‌توجهی در جوانی فرد و کاهش سن و سال ظاهری‌اش دارد.

لیفت صورت به دو گروه لیفت صورت با جراحی (تهاجمی) و لیفت صورت بدون جراحی (غیر تهاجمی) تقسیم بندی می شوند. روش‌هایی نظیر لیفت صورت با نخ، استفاده از رادیوفرکوئنسی (RF)، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و روش میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) از روش‌های لیفت صورت غیر تهاجمی هستند.

انتخاب بهترین راه برای جوانسازی پوست بستگی به سن، نوع پوست، میزان چین و چروک‌ها، لک‌ها، آسیب‌ها، افتادگی پوست، گودی یا پف زیر چشم و اهداف کوتاه مدت و بلندمدت دارد.

برای افرادی که انجام عمل جراحی آن‌ها را نگران می‌کند و یا به دنبال شیوه‌های درمانی محافظه‌کارانه‌ترهستند، روش‌های لیفت صورت غیر تهاجمی گزینه مناسبی است.

در بعضی از افراد، همراه با  روش‌های جراحی زیبایی مانند  لیفت صورت، جراحی بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) نیز انجام می‌گردد.

جراحی‌های زیبایی (Cosmetic Surgery)