اسلیو معده (Gastric Sleeve)

اسلیو معده (Gastric Sleeve)

جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve)

جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve) جزو محبوب‌ترین جراحی‌های چاقی در سراسر دنیاست. این روش بیشتر در افراد دارای شاخص توده بدنی بالاتر از ۴۰ و مبتلا به چاقی گلابی شکل پیشنهاد می‌شود. جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve) نوعی از جراحی چاقی (Obesity Surgery)است که در آن کاهش قابل توجه ظرفیت معده و ایجاد یک محدودیت اجباری و فیزیولوژیک در میزان غذای مصرفی فرد صورت می‌گیرد. در این نوع جراحی ۸۰ درصد از بخش قابل ارتجاع معده شامل قسمتی از معده که هورمون گرلین(هورمونی که نقش بسزایی در ایجاد اشتها دارد یا همان هورمون گرسنگی)ترشح می کند، از معده جدا شده و قسمت باقی مانده معده با نخ های تیتانیومی مخصوص و به کمک یک دستگاه ویژه جوش می خورد.

بیماران بعد از عمل جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve) به دلیل کوچک شدن قابل توجه معده و حذف هورمون گرلین به صورت فیزیولوژیک، تمایل بسیار کمی به مصرف خوراکی داشته و حتی در صورت تمایل، توان مصرف بیش از حد خوراکی را ندارند. این محدودیت با تغییراتی نامحسوس تا پایان عمر باقی می ماند و جراحی در یک سال اول باعث کاهش وزن قابل توجه فرد شده و در ادامه این کاهش وزن را به همین صورت نگه می دارد.

کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve) به‌سرعت اتفاق می‌افتد و شخص تا ۷۰٪ از وزن اضافی خود را در مدت یک سال از دست خواهد داد. بیشتر افراد حدود ۱ تا ۲ سال پس از جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve) به وضعیت ثابتی می‌رسند. معمولا افرادی که تغذیه‌ی مناسبی دارند و ورزش می‌کنند، می‌توانند کاهش وزن خود را حفظ کنند یا حتی وزن بیشتری کم کنند.

جراحی اسلیو معده (Gastric Sleeve) منجربه رفع کامل (درمان، تازمانی‌که کاهش وزن حفظ شود) بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی، ازجمله دیابت، آپنه‌ی خواب، فشارخون بالا،آسم و مشکلات کلسترول بالا می‌شود.

از آن‌جایی که احتمال ابتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی پس از جراحی اسلیو(Gastric Sleeve) معده وجود دارد باید با مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های تجویزی از ابتلا به این کمبود تغذیه‌ای جلوگیری نمود. گاهی نیاز به مصرف دو بار در روز این مکمل‌ها وجود دارد.

کاهش وزن به کمک جراحی