جاذبه های طبیعی با خواص درمانی

جاذبه های طبیعی با خواص درمانی

جاذبه های طبیعی با خواص درمانی

جاذبه‌های گردشگری با خواص درمانی در ایران فراوان هستند. این مکان‌ها دارای خواص درمانی متعدد بوده و از دیرباز جهت درمان بسیاری از مشکلات پوستی و استخوانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

چشمه آب گرم

چشمه آبگرم دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیت‌های مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و بهبود دردهای کلیه دارند. چشمه‌های آب گرم در نقاطی از زمین وجود دارند که در آنها شرایط مورفولوژی، تکتونیکی، ماگمایی و جوی فراهم آمده باشد، در ایران به خاطر فعالیت گسترده آتشفشانی چشمه‌های معدنی و گرم زیادی وجود دارد.

چشمه آب گرم سرعین: کمتر کسی را می توان دید که به استان اردبیل سفر کرده باشد و سری به چشمه‌های آب گرم سرعین نزده باشد. سرعین شهری در ۲۵ کیلومتری اردبیل است که چشمه‌های گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو و … را در دل خود جا داده است. آبی که از دل این چشمه‌ها می‌جوشد، ۳۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد است. همچنین در کنار این چشمه‌ها چندین مجتمع آب درمانی‌، حمام طبیعی و استخر آب سرد هم وجود دارد.

چشمه آب گرم گنو: در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی بندرعباس قرار گرفته است. در کنار راه بندرعباس به سیرجان یک راه آسفالته فرعی برای دسترسی به این چشمه وجود دارد.

چشمه آب گرم خرقان (ارشیا): در فاصله ۹۵ کیلومتری قزوین در کنار جاده مواصلاتی قزوین به همدان قرار دارد. آب چشمه ارشیا از میان رسوب‌های کربناته که بر روی سازندهای آهکی دوره ائوسن قرار گرفته‌اند، بیرون می‌آید.

چشمه آب گرم ایستی بُلاغ: همانطور که از اسمش پیداست، دارای آب گرم، با خواص درمانی و املاح معدنی است. این چشمه در۴ کیلومتری شرق مراغه و۴۰۰ متری غرب روستای تازکند سفلی قرار گرفته است.

گنبد نمکی

گنبد نمکی، برجستگی‌هایی هستند که با بالا پایین شدن حرکات نمک ایجاد می‌گردند. تنفس در فضای این گنبدها می‌تواند به دلیل دارا بودن عناصری مثل منیزیوم، پتاسیم، سدیم و کلسیم، در درمان بیماریی‌هایی چون برونشیت، بیماری‌های قلبی، کم کاری تیروئید و غیره موثر باشد. برخی از مهم‌ترین این جاذبه‌های نمکی عبارتند از:

گنبد نمکی جاشَک: در منتهی الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حد فاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر قرار دارد.

گنبد نمکی کُنارسیاه: در۹۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز و در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان فیروزآباد واقع شده است.

گنبد نمکی مادر:  درگز هرمزگان در ۹۵ کیلومتری شمال شهر بندرعباس. قرار دارد.

گنبد نمکی نهند: در۱۰ کیلومتری شمال غربی روستای تازه کند و در جنوب غربی روستای نهند، در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

ایران

جاذبه‌های طبیعی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن این فیلد ضروری است *