مشهد

مشهد

مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود.

مشهد به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص که در منطقهٔ مرزی بین شمال و جنوب خراسان قرار دارد و نیز تداخل جبهه‌های مختلف آب‌وهوایی، دارای آب‌وهوا و خصوصیات ویژهٔ اقلیمی است و قسمت اعظم دشت مشهد–نیشابور، جزء اقلیم سرد و خشک و قسمتی از دشت مشهد–قوچان، نیمه‌خشک و سرد و بخش کوچکی از بلندترین ارتفاعات رشته‌کوه‌های بینالود و هزارمسجد جزء اقلیم مرطوب سرد است و درمجموع شهر مشهد دارای آب‌وهوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است.

زبان مردم مشهد، زبان فارسی با گویش و لهجهٔ مشهدی است. این لهجه سرشار از واژه‌های کهن و ریشه‌دار زبان فارسی است. شهر مشهد را توریست‌هایی که از خارج به ایران سفر می کنند با حرم امام رضا و آرامگاه فردوسی می‌شناسند.

 

مهم‌ترین مکان مذهبی شهر مشهد که مهم‌ترین مکان مذهبی ایران نیز هست، حرم علی بن موسی‌الرضا است که سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر داخلی و دو میلیون زائر خارجی است. موزه‌های آستان قدس رضوی نیز که خود شامل چندین موزه است، در مجموعهٔ حرم قرار دارد.

 

این شهر پر از جاذبه های تاریخی، گردشگری و طبیعی است. برخی از جاذبه‌های تاریخی مشهد عبارتند از: آرامگاه نادرشاه، آرامگاه خواجه ربیع، آرامگاه فردوسی، ایستگاه راه‌آهن، گنبد خشتی، گنبد هارونیه و مدرسه عباسقلیخان. این شهر یکی از مقاصد عمده گردشگری سلامت در غرب آسیا و خاورمیانه است. بیمارستان‌های مشهد، از جمله بهترین بیمارستان‌های منطقه هستند در حالی که بیشتر بیمارستان‌های خصوصی نیز دارای استانداردهای بین‌المللی می‌باشند. هزینه‌های پایین درمان، پزشکان متخصص و ماهر در کنار جاذبه‌های دیدنی طبیعی از دلایل جذب گردشگر به این شهر به شمار می‌روند. همچنین بیشتر بیمارستان‌های خصوصی، امکان اقامت را هم برای گردشگران فراهم می‌آورند.

ایران

جاذبه‌های طبیعی

جاذبه‌های طبیعی با خواص درمانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن این فیلد ضروری است *