یزد

یزد

یزد

یزد از سرزمین‌های کهن و تاریخی ایران زمین است. این شهر از شهرهای قدیمی ایران و از بهترین شهرهای کویری به شمار میرود. این شهر اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا می‌باشد. یزد به شهر بادگیرها معروف است. همچنین «عروس کویر»، «دار العلم»، «شهر دوچرخه‌ها» و «شهر شیرینی» از دیگر القاب این شهر به‌شمار می‌رود. نام  یزد در واژه به معنای سپند و پاک بوده و وجه‌تسمیهٔ این شهر، سرزمین مقدس و شهر خدا است.

شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در بعضی از منابع بنای اولیه برخی از شهرهای استان یزد  چون میبد را به سلیمان پیغمبر، یزد  را به ضحاک و اسکندر مقدونی و  ابر کوه را به ابراهیم پیغمبر نسبت داده‌اند. این بیانگر قدمت و دیرینگی پیشینه تاریخی و فرهنگی سرزمین و مردم این دیار است. مجموعه آثار باستانی پراکنده موجود در این استان نیز به سهم خود گویای این پیشینه تاریخی است. مشخص‌ترین وجهه شهر، معماری خاص کویری آن است. بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترین جنبه ظاهری معماری شهر است. در این معماری از بادگیر برای گرفتن جریان باد و خنک کردن فضای ساختمان به کار می‌رفته‌است.

بافت و ساخت معماری ویژهٔ منطقهٔ یزد از بارزترین نمونه‌های معماری خاص اقلیم‌های گرم و خشک در جهان است. تناسب آن با نیازها و شرایط اقلیمی- فرهنگی مردم منطقه، گذشته از زیبایی خاص این معماری، از ویژگی‌های آن است.

مردم یزد به زبان پارسی رایج با لهجه یزدی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای پارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند. گویش یزدی بخشی از پارسی دری (پارسی خالص و اولیهٔ آریاییان) است. گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در یزد ساکن هستند.

شهر کویری یزد در سال‌های اخیر به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری سلامت در ایران مطرح شده است. این شهر دارای چشمه‌های آب گرم متعدد و ریگ‌های سوزانی است که خواص درمانی دارند. علاوه بر این، یکی از مهم‌ترین مراکز درمان ناباروری دنیا و خاورمیانه نیز در یزد واقع شده که مقصد بسیاری از گردشگران از کشورهای حاشیه خلیج فارس به شمار می رود.

ایران

جاذبه‌های طبیعی

جاذبه‌های طبیعی با خواص درمانی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن این فیلد ضروری است *